About me / O mně


About me

My name is Lucie Kruta and I am a visual artist and photographer from Prague, Czech republic, meanwhile on maternity leave.

Taking pictures of children in style of famous paintings was at the beginning just a wacky idea. However during the time it became practically the everyday activity for me. I found the chance to devote myself to my own art activities and also the possibility to engage my own children in this creative process. Making the pictures is mostly about improvisation , whether it is about the decorations or the interaction with children. And that is just what I like the most about it.

Most important is having fun! In front of as well as behind the camera.

If you like my work and you think about having your own photographs in style of Rembrandted Kids, or classic portrait photographs, feel free to contact me on luciekk@gmail.com or via phone on +420 737 386 088.
www.facebook.com/rembrandtedkids
www.behance.net/Luciekk


O autorce 

Jmenuji se Lucie Krutá a jsem fotografka a výtvarnice z Prahy, toho času na mateřské dovolené.

Focení dětí ve stylu známých výtvarných děl byl z počátku jen takový ztřeštěný nápad, nicméně časem se z toho stala pro mě prakticky každodenní činnost. Objevila jsem šanci pro vlastní výtvarné vyžití a zároveň možnost kreativně zapojit vlastní (ale i cizí) děti. Z velké míry je to též o improvizaci, ať už se jedná o samotné dekorace anebo o interakci s dětmi – a to mě na tom asi nejvíce baví.

Hlavní je zábava, jak před objektivem, tak za ním.

Pokud Vás má práce oslovila a máte zájem o vlastní fotografie stylu Rembrandted Kids anebo o klasický portrét, kontaktujte mě na emailové adrese luciekk@gmail.com  nebo na telefonu +420 737 386 088.
www.facebook.com/rembrandtedkids
www.behance.net/Luciekk