středa 5. února 2014

Noon - Rest from Work (after Millet)


Original:

Author: Vincent van Gogh
Noon - Rest from Work (after Millet). 1890

Nedávno začal nový čínský rok Koně, tak jsem při jednom ze svých posledních úklidů v dětském pokoji našla hned dva a vzpomněla jsem si na Milletův obraz, kde jsou koně, ale vzhledem k tomu, že jsem dostala na Silvestra tuhle úžasnou oranžovou látku od kamarádky, tak jsem nakonec zvolila van Goghovu kopii, která se mi na focení více barevně hodila:) p.s. Zároveň jsem u toho vařila večeři, no a - zjistila jsem, že vaření a focení současně mi moc nejde...:(

Between 1887 and early 1890 van Gogh was at Saint-Paul asylum in Saint-Rémy-de-Provence, he strived to have subjects during the cold winter months. Seeking to be reinvigorated artistically, Van Gogh did more than 30 copies of works by some of his favorite artists. About twenty-one of the works were copies after, or inspired by Jean-François Millet. Rather than replicate, Van Gogh sought to translate the subjects and composition through his perspective, color, and technique. Spiritual meaning and emotional comfort were expressed through symbolism and color. His brother Theo van Gogh (art dealer) would call the pieces in the series some of his best work.

Finally I used the yellow cloth I got last month from my friend.When she looked at our sewing machine she said: You would find the way how to use it!:)
 So I did! 
But there is still a chance to sew a summer dress from it...Žádné komentáře:

Okomentovat